* Lavazza nie jest powiązana, wspierana ani sponsorowana przez Nespresso
Ferran Adrià, filozof żywności oraz guru międzynarodowej gastronomii. Tego szefa kuchni nie trzeba nikomu przedstawiać.
Ferran Adrià – uwzględniony na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie, publikowanej przez czasopismo TIME, wielokrotnie nagradzany tytułami honorowymi przez różne uniwersytety – wprowadził radykalne zmiany w nowoczesnej wyrafinowanej gastronomii, kierując się swoją rewolucyjną filozofią kulinarną, która stawia na pierwszym miejscu odpowiednie wrażenia sensoryczne związane z posiłkiem. Chodzi nie tylko o smak, ale także o wygląd potrawy, jej zapach, konsystencję, aromat, a nawet dźwięki towarzyszące człowiekowi przy posiłku. Ferran Adrià zawdzięcza swoją sławę w dużej części wprowadzonej przez siebie koncepcji kuchni awangardowej, która bazuje na innowacyjnych pryncypiach naukowo-technicznych uwzględnianych w przygotowaniu i prezentowaniu potraw. Niemniej – mimo radykalnych eksperymentów – Adrià zawsze podkreśla, że kreatywność musi opierać się na doskonałej znajomości podstawowych technik i posiadaniu tradycyjnych umiejętności gotowania.
elBullirestaurante Ferrana Adrià stała się kultową instytucją wyróżnianą przez międzynarodowe gremia, która zdobyła także trzy gwiazdki Michelin. Adrià nie bał się stosować pianek, galaretek, emulsji i innych innowacyjnych rozwiązań. Używał też nietypowych składników i narzędzi z myślą o łączeniu różnych konsystencji i temperatur celem zapewnienia klientowi niezapomnianych i niezwykłych wrażeń. Zawsze zachęcał swój zespół kucharzy do kreatywnego myślenia i wychodzenia poza utarte schematy. U szczytu popularności, w roku 2011, restauracja elBullirestaurante została zamknięta, by zrobić miejsce dla elBullifoundation. Ferran stwierdził wtedy: “Cerramos elBulli para abrir elBulli” (zamykamy elBulli, żeby otworzyć elBulli). Wpływ i dziedzictwo tego lokalu wciąż docenia wielu szefów kuchni, którzy szkolili się w jego ścianach. Ferran Adrià wywarł niebagatelny wpływ na światową wykwintną gastronomię. Zachęta do innowacyjnego myślenia i przekraczania granic sztuki kulinarnej.
Początki naszej współpracy z Ferranem Adrià sięgają roku 2002, kiedy to firma Lavazza zainteresowała się trendem Coffee Design , swoistą gałęzią kierunku Food Design w świecie kawy. Przed przystąpieniem do partnerstwa biznesowego z firmą Lavazza, Adrià nie przykładał szczególnej wagi do kawy. Serwował ja po prostu na zakończenie posiłku w swej restauracji w Roses (Costa Brava, Hiszpania). Innowacyjne receptury opracowane przez Zespół Lavazza w Lavazza Training Center , które poznał w Turynie, bardzo go zainteresowały. Do tego stopnia, że zaczął poszukiwać nowych sposobów na wykorzystanie tego fascynującego produktu.
Przy wsparciu ekspertów Lavazza, kucharzy i techników z całego świata, przeprowadzono szereg eksperymentów w laboratoriach w Barcelonie i Turynie. Można powiedzieć, że doświadczenia te zrewolucjonizowały świat kawy. Kulminacją tych wysiłków stało się „Èspesso”, które powstaje w wyniku przelania żelatyny i kawy espresso do syfonu. W ten sposób powstała pierwsza kawa o stałej konsystencji na świecie – owoc współpracy Zespołu Lavazza i Ferrana Adrià.
Na bazie nowych pomysłów i doświadczeń powstały też inne produkty: „Coffeesphere”, „Coffee Caviar”, „Cappuccino Lio”, „Cappuccino Nitro” oraz „Passion>me”. Degustacja tych produktów na nowo definiuje rytuał picia włoskiego espresso, rozszerzając go na wszystkie zmysły: oczywiście smak, ale także doznania wzrokowe, zapachowe, słuchowe i dotykowe.
Jednym z przykładów pełnych inspiracji wytworów Ferrana Adrià jest koktajl bezalkoholowy: „Passion>me”. Źródłem tego pomysłu były pojemniki używane w niektórych sieciach fast-food do mieszania sałatek. Adrià postanowił wykorzystać je, by dodawać do kawy niespodziewane elementy. Po przeprowadzeniu licznych eksperymentów Zespół Lavazza i Adrià doszli do wniosku, że wymieszanie marakui z lodem, świeżą miętą i słodkim espresso doprowadzi do powstania napoju o smaku zarówno przepysznym, jak i zaskakującym. Natomiast „Coffeesphere” powstaje dzięki zastosowaniu w kawie techniki sferyfikacji, którą jako pierwszy opracował Ferran Adrià. Proces jest wynikiem reakcji chemicznej, która zachodzi między kwasem alginowym – środkiem żelującym powstającym z wodorostów – a rozpuszczonym w wodzie chlorkiem wapnia. Rezultatem jest spontaniczne wytworzenie cienkiej powłoki, która wybucha w ustach i uwalnia zawartość – kawę Lavazza Qualità Oro przygotowaną w kawiarce.
Ten sam proces jest wykorzystywany w przygotowaniu “Coffee Caviar”. Tutaj niewielkie ilości związku chemicznego opartego na kawie i kwasie alginowym wchodzą w kontakt z rozpuszczonym chlorkiem wapna, uwalniając masę perełek o niesamowitym smaku, przypominających kawior. Mamy też „Cappuccino Lio”, czyli ciasteczko bez jajek i mąki. Jest to produkt suchy wytwarzany w procesie suszenia przez wymrażanie pianki składającej się z kawy, śmietanki, cukru i żelatyny. Produkt umieszcza się w specjalnym urządzeniu i zamraża w temperaturze –40°C. Następnie wytwarzana jest próżnia umożliwiająca kompletną sublimację cieczy. Metoda ta pozwala uzyskać stałą, a jednocześnie pienistą konsystencję, która jest lekka i bardzo krucha.
Do gotowania można używać zarówno wysokiej, jak i niskiej temperatury. Dowodem na to jest „Cappuccino Nitro”, przygotowywane w ciekłym azocie, w temperaturze –196°C. Efektem jest niezwykle chrupiąca, lodowa beza z kremowym wnętrzem o temperaturze pokojowej. To rodzaj cappuccino „mi-cuit” uzyskanego dzięki niezwykle wyrafinowanej technologii.
Doświadczenia przeprowadzone przez znakomitego szefa kuchni wspólnie z firmą Lavazza pozwoliły mu wejść na kolejny poziom doskonałości i uwzględnić kawę w metodologii Sapiens , która polega na holistycznej analizie określonego zagadnienia i systematyzacji wiedzy w oparciu o aspekty historyczne, społeczno-polityczne i społeczno-kulturowe. W roku 2018 opublikowano opracowanie pt. Coffee Sapiens: Innovation Through Understanding autorstwa Ferrana Adrià, elBullifoundation i firmy Lavazza we współpracy z University of Gastronomic Sciences w Pollenzo. Wolumen ten stanowi część serii Bullipedia, czyli projektu elBullifoundation , którego celem jest przygotowanie encyklopedii poświęconej zachodniej branży gastronomicznej na wieloformatowej platformie.
Mniej więcej w tym samym czasie otworzyła się – w należącym do firmy Lavazza centrum zarządzania przedsiębiorstwem Nuvola w Turynie – restauracja Condividere. W rzeczywistości jest to nie tylko restauracja, ale styl życia. Autorem i pomysłodawcą projektu jest Ferran Adrià. Niebagatelny udział w inicjatywie miał również Dante Ferretti, kostiumograf i scenograf, zdobywca Oskara. W nieformalnej, trochę nierzeczywistej atmosferze, wykwintna kuchnia i kreatywność łączą siły i pozwalają opowiadać historie oraz wymieniać się doświadczeniami i wiedzą. Powstaje idealna przestrzeń, w której dobre towarzystwo idzie w parze ze spożywaniem doskonałych posiłków.
Filozofia jedzenia w Condividere jest gotowa na nowych odkrywców. Zakorzeniona w antycznych cywilizacjach otwiera podwoje dla nowych sposobów korzystania z wykwintnej kuchni. Historia ta – pełna godności i majestatu, ale również intymna i pełna osobistego charakteru – za każdym razem powtarza się w nowej odsłonie. Skłoniło to szefa kuchni Federico Zanasiego do pójścia nieprzetartymi szlakami. W roku 2019 otrzymał za swoje osiągnięcia nagrodę w postaci gwiazdki Michelin.
Z myślą o dalszym wzbogacaniu doświadczeń związanych ze światem kawy w oparciu o metodę Sapiens, serię Bullipedia poszerzono w roku 2021 o rozdział poświęcony włoskiemu śniadaniu . W książce pokazano ogromny wachlarz możliwości oferowanych przez rytuał przejścia ze se snu do pełnej świadomości. Ferran Adrià przypomina, że śniadanie jest tym posiłkiem, w którym poszukujemy szczęścia w rutynie, ale nie jesteśmy skłonni do eksperymentów. Wyzwanie to zostało entuzjastycznie przyjęte przez Zespół Lavazza w elBullifoundation i University of Gastronomic Sciences w Pollenzo. Zainteresowanie wykazali też inni profesjonaliści z branży zainteresowani tematyką śniadań.
Cała historia i wszystkie materiały odnoszące się do 1846 receptur opracowanych przez Ferrana Adrià w okresie jego największej gastronomicznej kreatywności można oglądać na elBulli1846 – wystawie i laboratorium poświęconym analizom, badaniom i eksperymentom ukierunkowanym na zrozumienie “efektywności wykorzystywanej w innowacjach”. Muzeum zachęca gości do zastanowienia się, jak zespół elBulli potrafił wykorzystywać język przyrządzania potraw do eksploracji limitów gastronomicznego eksperymentowania i tworzenia historii restauracyjnych doświadczeń. Wizyta tutaj to kolejna okazja do skosztowania kawy: Cocoa Reloaded z kolekcji 1895 Coffee Designers opracowanej przez firmę Lavazza to mieszanka kaw specialty z Brazylii, Kolumbii i Indii z nutą cynamonu i pomarańczowej marmolady. W tej samej zatoczce na Costa Brava, w murach historycznej budowli, w której niegdyś znajdowała się elBullirestaurante, można dziś podziwiać największe osiągnięcia elBulli na specjalnej wystawie obejmującej plenerową przestrzeń, gdzie pokazano najciekawsze aspekty rewolucji kulinarnej Ferrana Adrià i jego zespołu. Jest to swoisty hołd oddany „Bullinianos”, którzy pomagali i nadal pomagają spełniać marzenie leżące u podstaw całego projektu.